
2025-04-14
Fina insatser för samhället
Funkismodellen - mot arbetslivet, ett projekt som minskar ensamhet.
Nu är vi inne på andra året med SV Västs projekt Funkismodellen- mot arbetslivet. Ett projekt som finansieras med medel från Allmänna arvsfonden. Här vill vi utveckla en metod för att skapa ett meningsfullt arbetsliv för personer med intellektuell funktionsnedsättning (IF). Sedan får de arbeta på en aktivitetsfylld träffpunkt, 59an i Lysekil. Där arbetar vi för att ensamma äldre kan träffas och minska ofrivillig ensamhet.
Deltagarna har bland annat fått lära sig hur man bemöter andra människor, hur man planerar sin tid och ork och livsmedelhygien. De har fått hjälpa till att driva träffpunkt 59an i Lysekil och göra fina insatser för samhället, så kallad utflyttad verksamhet. Bland annat har Robin Nolblad läst högt för äldre på äldreboendet Fiskebäck och Yvonne Fredriksson har bakat på serviceboendet Järnvägsgatan.
Våra åtta deltagare fick uppdraget att servera fika på Seniormässan på Skaftö och hjälpa SV Väst med information och prata med besökare. Perfekt tyckte alla, precis vad vi övat på!
De som skulle hjälpa till vid SV Västs informationsbord hade grön t-shirt på sig medan de som serverade hade turkos t-shirt och förkläde. Några av deltagarna, Agnes Olsson och Yvonne Fredriksson, satte genast i gång att koka kaffe och ställa fram kaffekoppar, socker och mjölk. Det hade levererats 200 bullar som alla skulle upp på serveringsfat.
Närmare 200 deltagare kom till seniormässan för att fika och få information.
─ Alla bullarna tog slut, berättade Agnes glatt. Jana Olsson, som är vår nya praktikant, hjälpte Carina Voxmark, assistent, vid vårt infobord. Per-Olof Thorné, cirkelledare i fallprevention, visade fallskydd. Malou Hellqvist, verksamhetsutvecklare, stöttade alla deltagare som arbetade i köket.
─ Det är alltid kul att åka iväg och göra en insats och det är spännande med nya människor och nya platser, säger Malou. Gänget klarade det galant. Vi hoppas att Per-Olof under hösten startar studiecirkel med balansträning genom judo på Skaftö. Då kommer Agnes hänga på och hjälpa till.
Annie Pettersson, projektledare
annie.pettersson@sv.se