Tillsammans lyfter vi våra röster – tack för ett fantastiskt år!
Förra veckan fick deltagarna i Klippan möta Jeanette Persson, som är expert på språk och kommunikation.
Hon guidade oss genom olika utmanande övningar för att stärka och förbättra vårt sätt att använda våra röster.
Det var en lärorik och rolig kväll, där vi inte bara fick nya verktyg för att utveckla vår röst, utan också stärkte vårt självförtroende i att använda den.
Vi vill passa på att rikta ett stort och hjärtligt tack till alla våra deltagare runt om i Skåne för det fantastiska engagemang ni visat under året som gått.
Det är en ära att få arbeta tillsammans med er!
Vi har redan nu planer på nya spännande och roliga workshops, utmaningar och samarbeten, vilket vi ser mycket fram emot.
I januari kommer vi bland annat att starta upp en grupp på daglig verksamhet i Malmö.
Vi önskar er alla en riktigt god jul och ett gott nytt år!
Och vi ser fram emot att träffas igen under 2025 för ännu fler inspirerande och meningsfulla stunder.
Tillsammans kommer vi fortsätta att utvecklas och lyfta våra röster på nya sätt!
Klippan Talkshow
Det blev många skratt och spännande historier när vi en mörk novemberkväll höll träff med deltagarna i Klippan. Vi ville utforska ännu ett sätt att uttrycka sig och skapa dialog – och vad passar då inte bättre än en egen talkshow?
Under workshopen fick deltagarna både vara programledare och gäster. Rollen som programledare gav en chans att öva på att ställa frågor, lyssna aktivt och leda ett samtal med nyfikenhet. Samtidigt utmanades gästerna att dela något personligt genom att ta med sig en sak hemifrån som betyder mycket för dem.
Det är inte alltid lätt att använda vår röst - att våga tala, våga fråga och våga lyssna.
Tack till er deltagarna i Klippan för er entusiasm och era öppna hjärtan!