Upplandsvävar i ny form

Information

Vi på Studieförbundet Vuxenskolan har i samverkan med Östhammars kommun bjudit in Åsa Viksten Strömbom till en föreläsning 7 maj kl. 18.00 vid Rådhusgatan 6 i Östhammar. Åsa är författare till boken Upplandsvävar i ny form.

I den här föreläsningen berättar hon om vävning i Uppland förr och nu och utgår från sin bok i ämnet. Hon tar bland annat upp några specifika tekniker som förekommer i Uppland och hur hon har fått inspiration till de nya vävarna. Till föreläsningen har Åsa med sig nya produkter att klämma och känna på, fotografera och ställa frågor om.

Vi får även höra om livet på den uppländska landsbygden innan industrialismen, utifrån den omfattande uppteckningen av Sigvard Cederroth. Han kallade sitt arbete Bondsagan, en sannsaga på över 1000 sidor och vi får ta del av de sidor som berör vävning.

Välkommen

Startdatum:

2025-05-07

Tid:

18:00 - 20:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Ons

Arrangemangsnr:

53256

Plats:

SV Östhammar, Rådhusgatan 6, 74231 Östhammar

Kostnadsfri

Har du några frågor?

Kontakta SV Uppsala län