Klädsömnad fortsättning
Information
För dig som sytt förut och vill fortsätta att utvecklasSy till dig själv, till barn eller till barnbarn. Ta med eget mönster och tyg samt tillbehör och så får du stöd längs vägen av ledaren och andra deltagare i cirkeln, ni lär tillsammans. Ni hjälps åt med provningar och ledaren lär dig olika sömnadssätt som passar dina behov.
Cirkelledare
Birgitta Frost Nyström har många års erfarenhet som cirkelledare i klädsömnad hos Studieförbundet Vuxenskolan och är pensionerad lärare i textilslöjd.
Bra att veta
Lokalen ligger i Uddevalla gymnasieskola Sinclairs lokaler för sömnad. Du får mer information inför starten hur du hittar dit.
Efter avslutad cirkel kommer du att få en utvärderingsenkät mailad till dig. Vi uppskattar om du har möjlighet att besvara den.
Det finns även Klädsömnadscirklar på varannan onsdag med cirkelledare Birgitta Frost Nyström. Sök på arr 100886.
Likaså med Maria Antonieta Velasquez Pezoa på övriga onsdagar. Sök på arr 101085.
Anmälningsinformation
Studiecirkeln startar vid 8 anmälda deltagare.
Om inget datum är utsatt startar kursen så fort vi har tillräckligt många anmälda.
Anges datum är detta preliminärt och kan bli framflyttat om vi behöver få in fler anmälningar.
Observera att vi regelrätt inte skickar någon bekräftelse på anmälan via e-post direkt efter anmälan, annat än det autosvar du får om att din anmälan är skickad.
Vi skickar kallelse/faktura 1-2 veckor innan kursstart.
Vad är en studiecirkel?
Studiecirkeln har en speciell pedagogisk form. I en studiecirkel träffas deltagare i små grupper för att lära sig något tillsammans. Grunden är det egna intressen och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka inriktning och resultat i studiecirkeln.
Startdatum:
2025-02-04
Tid:
17:00 - 20:00
Antal tillfällen:
10
Veckodag:
Tis
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
100885
Plats:
Sinclair Gymnasiet, Östergatan 18, 45130 Uddevalla
2 195 SEK
Inget datum eller startdatum passerat
Anmäl intresse för att deltagande eller önskemål om framtida datum. Ange önskemål i meddelande vid bokning