Lär dig måla livsberättande bilder

Information
Denna cirkel riktar sig till dig som med öppet sinne som vill utforska måleriets och färgernas positiva effekter på måendet.Här behöver du inte måla fint eller föreställande utan kommer och skapar bilder utifrån ditt eget liv med olika teman. Alla kan måla, och i den här studiecirkeln målar vi och samtalar tillsammans om våra bilder och livet. Varje tillfälle inleds med en enkel meditation.
Vi målar med vattenfärg, pastellkritor och kol, material ingår i kursavgiften.
Enklare fika finns och betalas på plats.
Ledaren: Ingrid Mellander har arbetat som arbetsterapeut med barn, ungdomar och vuxna. Ingrid har ett genuint intresse av människor och har via bildskapande livsberättelser hållit inspirerande studiecirklar och grupper under många år.
Ingrid är också utbildad inom bildskapande och berättande som Vedic Art, manualbaserad bildterapi och TTM där man målar träd som tema.
Startdatum:
2025-09-17
Tid:
15:00 - 17:30
Antal tillfällen:
6
Veckodag:
Ons
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
57616
Plats:
SV Alingsås, Torggatan 6, 44130 Alingsås
1 950 SEK