Kolning i mila– teori och praktik
Information
Att göra träkol i en mila är ett gammalt hantverk. Vid Skottvångs gruva har Östra Sörmlands Gruvförening kolat i drygt 30 år. Nu inbjuder föreningens erfarna kolare till en kurs i milkolningens teori och praktik.Innehåll
Under kursen följer man hela processen till den färdiga träkolen och deltar i arbetet. De olika momenten är inresning av kolved, risning och stybbning, tändning och kolning samt utrivning av färdig träkol. I kursen ingår också kolningens historia och betydelse för järnindustrin.
Förkunskaper
För nybörjare och intresserade.
Kursmaterial
boken "Kolning - historier och hantverk" betalas direkt till föreningen.
Upplägg
Kursen består av åtta träffar, Kursstart söndag 27 april kl 9.30-12.30, och sedan söndagar 9.30-12.30 plus några andra tider under kolarveckan 12-19 juli.
Bra att veta
I kursavgiften ingår fika samt medlemskap i Gruvföreningen. Plus en säck färdig träkol.
Ledaren
Åke Agneflo och Gunnar Nygren. Bägge erfarna kolare och medlemmar i Skottvångs gruvförening. Alla våra kursledare genomgår Studieförbundet Vuxenskolans introduktionskurs och erbjuds ett gediget internt utbildningsprogram med möjlighet till fortsatt individuell utveckling.
Anmälningsinformation
Studiecirkeln startar vid 6 anmälda deltagare. Sista anmälningsdag är tio dagar före startdatum. För att spara på vår miljö skickar vi kallelser via e-post. Håll koll på er skräppostlåda, för kallelsen/fakturan kan hamna där.
För mer information kontakta oss
E-post till SV Sörmland. För frågor om kursens innehåll skicka epost till Gunnar Nygren
Startdatum:
2025-04-27
Tid:
09:30 - 12:30
Antal tillfällen:
8
Veckodag:
Sön
Arrangemangsnr:
53512
Plats:
Skottvång, SKOTTVÅNGS GRUVA , 64792 Skottvång
300 SEK