Ett liv med NPF - föreläsning Vetlanda

Information
Från den största lyckan i livet att bli mamma till den största sorgen diagnosen autism.Från den största kamp att genomlida, där dåvarande målet var att autismen inte skulle synas tills idag och den fantastiska möjligheten och den största gåvan i världen. Kunskap om och förståelse för autism och att vi är alla olika men vi är alla lika värda!
Att växa upp och känna sig annorlunda. Att få diagnoser och kämpa till att ta studenten, få jobb och att hitta sin plats i livet!
Kom och lyssna till Birgitta och Patrics starka och fina berättelser om ett liv med NPF skildrat utifrån en mammas och en sons perspektiv.
BRA ATT VETA
Dag & tid: måndagen den 1 sept. Kl. 18.00-19.00
Plats: Studieförbundet Vuxenskolan Stationsgatan 5D, Vetlanda
Kostnad: gratis
Om du har några frågor är du välkommen att kontakta: madeleine.sjostrand@sv.se 0704-31 39 18
Varmt välkommen med din anmälan!
SV:s kurser och verksamhet utgår ifrån studiecirkelns pedagogik. I studiecirkeln förenas lärande och personlig utveckling, samtidigt som vi ger plats för grundläggande demokratiska värderingar. Grunden är det egna intresset och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka studiecirkelns inriktning och innehåll.
Startdatum:
2025-09-01
Tid:
18:00 - 19:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Mån
Arrangemangsnr:
103027
Plats:
Studieförbundet Vuxenskolan, Stationsgatan 5D, 57431 Vetlanda
Kostnadsfri
Fullbokat! Anmäl dig till en reservplats
Det är tyvärr fullbokat just nu men du kan anmäla dig som reserv och får då ett meddelande från SV om det blir en plats ledig