Valberedningsutbildning Digital Gävleborg
Information
Tre träffar om den ideella föreningens viktigaste men kanske svåraste uppdrag – valberedarens!Utbildningen varvar föreläsning med gruppdiskussioner. Som deltagare får du med dig mallar och checklistor som du kan använda i ditt fortsatta arbete.
Målgrupp
Valberedare i lokala och regionala föreningar.
Utbildningen är en del av SV:s Föreningsakademi. Föreningsakademin vänder sig till dig som är aktiv i en styrelse i en förening som samarbetar med SV.
Upplägg
Upplägget omfattar tre träffar och syftar till att skapa ett forum för kompetensutveckling och kunskap om uppdraget. Du får en djupare förståelse för demokratiska processer, digitala verktyg för föreningslivet och hur formerna för ideellt engagemang i föreningsliv och lokalsamhälle har utvecklats. Vi utgår ifrån att du har grundläggande kunskap om föreningsarbete och varvar föreläsningspass med gruppdialog och diskussion.
Innehåll
- Valberedningens roll och ansvar
- Valberedningens årshjul och samverkan med andra funktionärer i föreningen
- Fem steg till ett lyckat valberedningsarbete
- Checklistor och konkreta verktyg kopplade till de olika stegen
- Valberedningens utmaningar när ingen vill sitta i styrelsen, när det är omöjligt att hitta en ordförande, vad göra?
- Att välja valberedning
- Funderar ni på att inte föreslå en person som vill sitta kvar till omval?
- Hur säljer du in uppdraget till en tänkt styrelsekandidat på bästa sätt?
Schema
6, 13 och 20 oktober, kl. 18:30 – 21:00 (första halvtimmen digital förberedelse)
Plats
Digitalt via zoom, länk skickas med kallelse.
Utbildare
Erika Olsson, Vreta Ord&Jord
Lokal värd
Verksamhetsutvecklare, SV Gävleborg
#FöreningsakademinGävleborg
Startdatum:
2025-10-06
Tid:
19:00 - 21:00
Antal tillfällen:
3
Veckodag:
Mån
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
93765
Plats:
Distans
Kostnadsfri